Vasútról mindenkinek, akit érdekel, hogy min megy a vonat.

Nagyvasúti kisokos

Nagyvasúti kisokos

A kitérők rejtelmes világa VIII.

2025. január 05. - Pályamágus, a sínész

 

A váltóállítás folyamata.

A váltó lényege a váltás. Az viszont eddig még nem került szóba, hogy a váltó beállása után, mi veszi rá a csúcssíneket, hogy ott maradjanak, ahová állítottuk őket. Ez nem olyan egyszerű dolog, mert a vonat haladása következtében olyan erők keletkeznek, amik ezt a látszólagos nyugalmi helyzetet szempillantás alatt megváltoztatják. Ezt jobb elkerülni, mert bár gyökmenetnél ez első körben nem okoz különösebb problémát, legfeljebb a káros mozgások felgyorsítják az amortizációt, csúcsmenetben viszont elkerülhetetlen sikláshoz vezet. 

Zárszerkezetből hazánkban többfélét is alkalmaznak, de ezeket majd később vesszük szemügyre. Egyelőre fontosabb, hogy egyáltalán milyen elveknek kell megfelelniük a zárszerkezeteknek, és mivel lehet ezt az elvárást biztosítani. kisvasuti_valto.jpg

Ahhoz, hogy megértsük a váltózárszerkezetek elvi feladatát, legegyszerűbb, ha elképzelünk két egymással szemben elhelyezett, de összefüggésben lévő ajtót. Ha az egyiket bacsukjuk, akkor a másiknak feltétlenül nyitva kell lennie, és fordítva. Viszont ahogyan az ajtó sem maradna csukot állapotban csupán attól, hogy jó erősen odanyomtuk, mielőtt elengedtük volna, a váltó csúcssínje sem fog hasonlóan viselkedni. Ezért van az ajtóra a kilincs, a csúcssínre pedig a váltózár szerelve. Nyugalmi állapotban a zárt csúcssínt a zárszerkezet rögzíti a tősínhez, és ugyan úgy nem ereszti, mint ahogyan az ajtó se nyitható a kilincs lenyomása nélkül.

A váltóállító készülék a váltó elején található szerkezet, ami a váltó mozgatását végzi. Ez nem a pályában van, hanem mellette, és nem keverendő a váltózárral. Ami a távműködtetésűeket illeti, nem egy látványos jelenség egyik sem. Megjelenését tekintve egy vasdoboz a váltó elejénél az egyik oldalon, ahova könnyebb volt telepíteni. Ami érdekesebb, az a kézi állítómű, pontosabban állítókészülék, és a váltóábra. Legközelebb ezekről ejtünk pár szót, de most vissza a zárszerkezetek elvi működéséhez.

Amikor a váltó állításának folyamata elkezdődik, akkor először a zárt oldal oldása történik meg, mintha lenyomnánk a kilincset, azután a két csúcssín egyszerre mozog az ellenkező állásig, majd következik a másik oldali záródás, vagyis a kilincs záródása. Ezt így elég nehéz lenne egy folyamatosan egysíkban mozgó állítóművel elvégezni, ezért a két csúcssín, csupán lazán van összekötve. Miközben a zár nyitási folyamata történik, a nyitott csúcssín már elindul a mozgásában. Amikor a zárszerkezet már kinyilt, akkor párhuzamosan haladnak, és amíg az ellenoldali szerkezet bezárul, addig a nyitott csúcssín tovább nyílik. A kapcsolat annyira laza, hogy a két csúcsínn közötti távolság előírt mértéke csupán egy intervallum, még csak nem is ebben a kontextusban van ellenőrizve, mert valójában nem sok jelentősége van, hogy azon belül a nyitott, tehát épp használaton kívüli csúcssín hol helyezkedik el. Elég, ha nem akadályozza a forgalmat.

A váltózárszerkezetekkel kapcsolatban még egy fontos elvárás van, ez pedig a felvághatóság. Bizonyára sokan találkoztak már a kifejezéssel, és bár egyáltalán nem hangzik barátságosan - mert nem is az -, önmagában semmi rosszat nem jelent. Sőt. Ez a tulajdonság teszi lehetővé. hogy amennyiben egy gyökmenetben közlekedő járműnek nem hoztak létre megfelelő váltóállást, azt a jármű maga megtehesse anélkül, hogy a berendezés károsodna. Maga a folyamat nagyon érdekes, bemutatása megérdemel egy önálló posztot.

Arról azért tegyünk elmítést, hogy miért van a váltófelvágásnak mégis olyan rossz hangzása. Nos ez a biztosítóberendezéssel függ össze. Miközben egy nem biztosított, helyszíni állítású váltó letagadott felvágását csupán a hozzáértő szakemberek képesek felismerni, de valójában használhatósági problémát nem okoz, addig a biztosítóberendezések egymásra épülő feltételrendszereiben ennek egészen más jelentősége lesz. A biztosítóberendezések érzékelői ugyanis nem az állítóművektől szerzik az információkat, hanem fizikai valóságból, jelen esetben közvetlenül a csúcssínre csatlakoztatott érzékelő rudazaton keresztül. Ez a rudazat a "reteszhez" csatlakozik, ami a váltó állásának őrzője. Attól, hogy a váltó nem károsodik, még ugyan ez a berendezésről nem mondható el. Váltófelvágás után egy biztosított váltó már nem feltétlen azt az információt fogja közölni a berendezéssel, ami van, hanem azt, ami a sérült érzékelési folyamat szerint feltételeződik, tehát nagy baj lehet belőle. Még talán él az emlékezetekben a szajoli baleset, ami pont egy ilyen felvágott váltó következménye volt.

______________________________________

iniciale.jpg Illusztráció: https://magyarepitok.hu/kotott-palya/2022/11/a-matravasuton-debutalnak-a-vamav-altal-gyartott-uj-innovativ-kialakitasu-betonaljak

Hamarosan folytatjuk...

 

A bejegyzés trackback címe:

https://vasutrol-barkinek.blog.hu/api/trackback/id/tr2018762080

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Motorogre 2025.01.06. 21:17:16

Köszönjük, érdekes, BUÉK ! régi emlék: Nyíregyházán láttam olyan "önműködő villamos-kitérőt" hogy a szembejövő villamosok minden beavatkozás nélkül elkerülték egymást az egyvágányos pályán: a kitérőbe volt irányítva az egyik irány, a szembejövő meg váltófelvágással egyenesen haladt (és a kitérőből a másik is így haladt ki) - nagyon praktikusnak találtam. Biszber meg efféle huncutság persze nem volt - vizuális megközelítés igen! A másik emlék: hajdan a mellékvonalakon a bakter állította váltót egy kézi-kar vizszíntesből történő átfordításával: és volt a karon egy kb. 20-25 kg-os nagy fekete fémsúly, amitől bizony férfimunka volt átemelni. Azt mondták hogy azért kell, mert ez biztosítja hogy a váltó az állásban maradjon. Gondolom ma már ilyen nincs.

Motorogre 2025.01.06. 21:21:22

Ui.: egy bővebb magyarázat érdekes lenne arról hogy a váltó-rögzítő bár rögzít, de mégis lehetővé teszi a felvágást. Van valami erő-küszöb ? vagy milyen megoldást alkalmaznak? Csak azért is kérdem, mert a nyomkarima kúpos, tehát ha nem nyílik a váltónyelv, akkor felvágásnál akár ki is léphet a kerék ... gondolom laikusként. Köszönöm.

Pályamágus, a sínész · vasutrol-barkinek.blog.hu 2025.01.06. 22:09:33

@Motorogre: Szia! A városi vasutaknál elég sokhelyen alkalmaznak un. rugósváltót. Olyat láthattál. Ugyan úgy lehet váltani, mint a többit, de felvágás után visszaáll oda, ahová eredetileg tették. Az az igazság, hogy írtam róla már piszkozatot, de sehol sem találtam olyan felvételeket, amit laikusok is értenek. Elég nehéz így elmagyarázni a működését, szóval amíg ez nem oldódik meg, addig biztosan nem veszem elő. Nem adom fel, hátha...

Amit láttál a régi vasutaknál, az ma is létezik, és a következő poszt épp arról készül. Ahhoz találtam jó anyagot is. Még kicsit csiszolok rajta, de hamarosan élesítem.

A váltófelvágás mechanizmusát sokan nem értik. Valójában nem a zárt csúcssínt feszíti fel a kerék, hanem a nyitottnál fogva oldódik a zárt zárószerkezete, és így szűnik meg a kapcsolat. A cikkben használt kilincses hasonlatból kiindulva úgy képzeld el, hogy az összekötőrudazaton keresztül kiakasztja a nyitott csúcssínnél fogva a zárt kilincsét a vonat, és így átállítja magától. Kb ugyan az történik mint a villamosnál, avval a különbséggel, hogy itt nincs egy rugó, ami visszaállítaná az eredeti állásába. Lehet, hogy ez így kicsit bonyolultnak hangzik, de ez is lesz téma, és akkor ábrákkal együtt talán érthetőbb is lesz.

Motorogre 2025.01.07. 09:16:18

@Pályamágus, a sínész: Köszönjük, várjuk !!! Jó munkát !
süti beállítások módosítása