Vasútról mindenkinek, akit érdekel, hogy min megy a vonat.

Nagyvasúti kisokos

Nagyvasúti kisokos

Helymeghatározás

2023. szeptember 17. - Pályamágus, a sínész

  A közúti diszpécserek munkája nem lehet egyszerű. Bár nem ismerek egyet sem, de képzeljül el, hogy a következő telefonra kell reagálni. - Hallo! XY vagyok, itt vagyok valahol egy főúton Pirézváros és Bp. között, és van itt egy fa, ami bedőlt az útra, és alig lehet kikerülni. Na erre varrjunk…

Tovább

Pályafenntartás

  Vajon biztonságos? Ki szavatolja? Néha siklik, miért?  Amikor történik valami esemény a vasúton, úgy elszaporodnak a "hozzáértők", hogy még a futballszakértők számát is képes meghaladni. Na de vessünk egy pillantást a valóságra. Vajon honnan tudjuk, hogy a vasút biztonságos, és nem lesz baj, ha…

Tovább

Merre megy a vonat?

  A vasúton is kell néha irányt váltani, de itt most nem az ívekről van szó, hanem az útirány választásáról. A hétköznapi életben sokan beszélnek "váltóról". Ebben a posztban ezt a fogalmat tesszük rendbe. A jó hírem az, hogy a váltó valóban létezik. A rossz meg az, hogy a váltó nem az az egész…

Tovább

Talpfa, vagy mi...

  A vasúti pálya elengedhetetlen része az alj. Valamikor a vasúti ősidőkben a sínek is fából voltak, természetes volt hát, hogy a párhuzamos fa, vagy pántolt fa síneket kereszt irányú vaskosabb fákra szegezték. Ezek voltak a talpfák. Mivel ezek az ősvasutak bányákban működtek, és hamar…

Tovább

Sínezzünk egy kicsit.

  Talán már magfigyelted, hogy a vasúti sínek keresztmetszete mennyire jellemző, mennyire összetéveszthetetlen.  A síneknek három fő részük van. Van a síntalp, ami leginkább egy vízszintes lemezre emlékeztet. Ez van legalul, és tényleg vízszintes. Ezen van a síngerinc, ami gyakorlatilag egy…

Tovább
süti beállítások módosítása