A vasúton is kell néha irányt váltani, de itt most nem az ívekről van szó, hanem az útirány választásáról.
A hétköznapi életben sokan beszélnek "váltóról". Ebben a posztban ezt a fogalmat tesszük rendbe.
A jó hírem az, hogy a váltó valóban létezik. A rossz meg az, hogy a váltó nem az az egész szerkezet, amire mindenki gondol, hanem annak a bizonyos szerkezetnek egy része.
Azt már vettük, hogy hogyan néz ki a vasúti pálya. Majd fogunk még erről bővebben is szót ejteni, most csak a vágányt vesszük. Amikor lehetőség van irányt választani, azt a szerkezetet nevezzük KITÉRŐnek.
A kitérő végén két önálló vágány közül az egyiken haladhatunk tovább. Magának az iránynak a kiválasztása történik a váltón. A váltó két fix (a képen piros), és két mozgó (a képen sárga) sínből áll. Ezek részletezésére csak később kerül sor. A mozgó sínek egyik vége le van kötve, a másik végük pedig egyben mozgatva egy állítószerkezet segítségével végzi az irányválasztást. Azért ez a váltó, mert itt történik a váltás. A kitérő további része, a nem túl kreatív nevű közbenső rész, ami gyakorlatilag a váltáskor már kettéválasztott, de még egymásba fonódó pályarészeket tartalmazza. A kitérő harmadik szakasza az un. keresztezés. Ez a kitérőnek az a része, ahol a korábban egymásba fonódott két vágány megszűnik fonódottnak lenni, vagyis egy keresztezés segítségével az összefonódást megszünteti. Ennek vége a kitérőnek mint pályaszerkezetnek is a vége. Innen már két különálló vágányról beszélünk.
A kitérők világa a pályaismeretek egy nagyon érdekes szegmense. Ennek a megismerése és megértése még sok alapvető ismeretet igényel, amiről még nem esett szó. Ha túl leszünk a szükséges alapfogalmak tisztázásán, akkor később még visszatérünk, és sok érdekességet átveszünk. Haladóktól türelmet kérünk!
Tovább a fenntartás rendszerére!
________________________________________
Illusztráció:
http://www.hobbivasut.hu/cikkek/a_kitero_-_i_resz_oldal2.html
Még nem vetődött fel, de kiegészítés az illusztrációkhoz. A mellékelt képek forrását ugyan megjelölöm, de azok nem feltétlenül származnak szakmailag hiteles helyről, csupán alkalmasak a szemléltetésre. A forrás helyén, és az itt leírtakban felmerülhetnek ellentmondások. Ez nem egy rajongói oldal! Jelen blog azért íródik, hogy valós információkat közöljön közérthetően, egyszerűen, hitelesen, eredeti szakmai forrásból.